Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ambicja i medycyna

11 grudnia 2020 | Rzecz o historii | Piotr Bożejewicz
Tzw. wielka czwórka konferencji pokojowej w Paryżu, 1919 r. Od lewej: David Lloyd George, Vittorio Emanuele Orlando, Georges Clemenceau i  Woodrow Wilson
źródło: Edward N. Jackson/US Army Signal Corps
Tzw. wielka czwórka konferencji pokojowej w Paryżu, 1919 r. Od lewej: David Lloyd George, Vittorio Emanuele Orlando, Georges Clemenceau i Woodrow Wilson

Podobno, żeby rozśmieszyć Pana Boga, wystarczy pokazać mu swoje plany na przyszłość.

Historycy nie znają dokumentów świadczących o reakcji Niebios na Ligę Narodów Wilsona, ale sądząc z późniejszych wypadków, styczeń 1918 r. był w raju wyjątkowo wesołym miesiącem.

Projekt spełniał marzenia każdej kandydatki do korony Miss stanu Wisconsin, obiecując wieczny i powszechny pokój, równość i sprawiedliwość na świecie, pomijając tylko głód i choroby. Adekwatnie do idealizmu autora, Woodrow Wilson został politycznym celebrytą swojej epoki, większym niż JFK i Barack Obama razem wzięci, zanim ktokolwiek sprawdził jego obietnice w działaniu. Jeszcze nie wysechł atrament pod traktatem wersalskim, a dano Wilsonowi Nagrodę Nobla za ocalenie świata przed przyszłymi wojnami. I chociaż świat go uwielbiał, europejski sukces stał się największym kłopotem 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Woodrow Wilson tyle walczył o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11836

Wydanie: 11836

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament